Nasze działania

Sesja warsztatowa podczas XII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

8 i 9 listopada w Warszawie odbył się XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który zgromadził kilkaset osób bezpośrednio związanych z polskim rynkiem motoryzacyjnym. Tegoroczny kongres podzielony był na wiele sesji tematycznych.  Jedna z sesji, przygotowana przez Organizację Pracodawców Motoryzacyjnych MOVEO dotyczyła przyszłości, jaka rysuje się przed warsztatami niezależnymi.

Podczas Kongresu wiele mówiło się o elektromobilności, systemach przywołania auta do serwisu (autoryzowanego) oraz o zagrożeniu usunięcia uniwersalnego złącza diagnostycznego w samochodach. Nie mogło tych tematów zabraknąć również podczas sesji poświęconej przyszłości warsztatów niezależnych. Debatę zatytułowaną „Zmiany na rynku warsztatowym – czy przynależność do sieci warsztatowych gwarantuje rozwój?” prowadził Witold Rogowski. Na tytułowe pytanie odpowiadali: Robert Dierżanowski (Kierownik ds. Rozwoju Koncepcji Serwisowych w firmie Robert Bosch), Marta Ciesielska (Z-ca Kierownika ds. sieci własnych Inter Cars oraz Manager Projektu Młode Kadry) oraz Mariusz Maksym (Koordynator sieci ProfiAuto Serwis). Warto zauważyć, że do udziału w debacie zaproszeni byli również organizatorzy innych sieci warsztatowych, jednak nie zdecydowali się wziąć udziału w dyskusji.

Sesja była podzielona na dwie części. W pierwszej prelegenci przedstawili wizje zmian na rynku usług serwisowych oraz przedstawiali działania jakie podejmują w swoich sieciach. W drugiej części sesji odpowiadali na pytania dotyczące przyszłości jakiej mogą spodziewać się warsztaty zrzeszone w tych sieciach.

Robert Dzierżanowski zwrócił uwagę nie tylko na zmiany technologiczne jakie obserwujemy w motoryzacji, ale również na zmianę podejścia klienta do naprawy jego pojazdu. Wg Roberta Dzierżanowskiego ewentualne wyeliminowanie uniwersalnego złącza diagnostyczne w najbliższych latach nie będzie oznaczało bankructwa warsztatów niezależnych. Zwrócił również uwagę na fakt, że w ostatnich latach znacznie poprawił się dostęp do danych technicznych.

Marta Ciesielska podkreśliła, że warsztaty współpracujące z firmą Inter Cars mogą spokojnie zajmować się naprawianiem aut – wszelkie wsparcie (od szkoleń technicznych, poprzez szkolenia menadżerskie aż po księgowość) mają zapewnione od strony organizatora sieci. Wsparciem dla warsztatów jest również wdrożony i rozwijany przez firmę Inter Cars program „Młode Kadry” będący olbrzymim wsparciem dla placówek oświatowych.

Na nowoczesne rozwiązania stawia również sieć ProfiAuto Service. Mariusz Maksym zwrócił szczególną uwagę na wdrażaną w ich sieci warsztatów aplikację ProfiAuto Manager, która ma być ogromnym wsparciem w zarządzaniu warsztatem samochodowym.

Jedno jest pewne: zmiany będą. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybkie one będą i jak głęboko będą sięgać. Widać jednak, że administratorzy sieci warsztatowych trzymają rękę na pulsie, obserwują rynek i starają się podsuwać warsztatom gotowe rozwiązania.

Fundamentalne pytanie: „Czy przynależność do sieci gwarantuje rozwój?” pozostało otwarte, widać jednak, że jeśli warsztat myśli perspektywicznie i chce obsługiwać nowoczesne samochody musi mocno współpracować z kimś, kto będzie go w wspierał w rozwoju.

Bardzo wymowny był ostatni slajd prezentacji i ostatnie zdania Witolda Rogowskiego: MOVEO ma przed sobą bardzo ambitny plan stać się platformą łączącą z jednej strony producentów oprogramowania diagnostycznego i dostawców informacji technicznych, z drugiej strony, skupiającą sieci warsztatowe dystrybutorów i producentów. Niezmiernie ważne jest, aby stworzyć i pokazać silną organizację zrzeszającą serwisy samochodowe bez względu na to, u którego dystrybutora zaopatrują się w części.

Przypomnijmy, że Organizacja Pracodawców Motoryzacyjnych MOVEO jest jedyną w naszym kraju organizacją wspierającą warsztaty niezależne.

Nasz debiut na antenie

Na zaproszenie TVN24 BIS o wprowadzanych zmianach w badaniach technicznych pojazdów

http://tvn24bis.pl/biznes-dla-ludzi,106,m/biznes-dla-ludzi-11-10,789154.html

Zapraszamy na sesję warsztatową podczas XII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Szanowni Państwo,

w imieniu Organizacji Pracodawców Motoryzacyjnych MOVEO chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na sesję „Zmiany na rynku warsztatowym” którą poprowadzimy podczas XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbywającego się 8 i 9 listopada, w Hotelu Sound Garden w Warszawie.

Będzie to pierwsza okazja aby w gronie osób bezpośrednio zainteresowanych i zaangażowanych porozmawiać o wyzwaniach i problemach jakie w najbliższych latach pojawią się przed nami. Podczas sesji prowadzonej przez MOVEO będziemy chcieli poruszyć najważniejsze dla funkcjonowania warsztatów tematy: zagrożenia związane ze zmianami prawa, przyszłość warsztatów w świetle zmieniających się trendów oraz edukacja zawodowa przyszłych mechaników.

Wśród zaproszonych gości będzie między innymi p. Robert Dzierżanowski reprezentujący firmę Bosch oraz p. Rafał Kosiński, twórca Akademii Praktycznych Umiejętności, którzy przedstawią nam wizję motoryzacyjnej przyszłości jaka rysuje się przed nami. Z kolei p. Marta Ciesielska (Inter Cars) oraz Mariusz Maksym (ProfiAuto) reprezentujący organizatorów sieci warsztatowych przedstawią swoje plany przygotowania sieci warsztatowych na najbliższe lata i czekające nas zmiany.

Sesja odbędzie się w drugim dniu Konferencji, 9 listopada w godzinach 15.30-17.30.

Aby uczestniczyć w naszej sesji niezbędna jest indywidualna rejestracja.
W tym celu prosimy wypełnić formularz dostępny na stronie www.moto-konferencja.pl uprzednio wybierając opcję „Uczestnicy pozostałych grup”. Następnie proszę zaznaczyć sesję „Zmiany na rynku warsztatowym” – MOVEO oraz wybrać ją jako wiodącą sesję.

Organizacja Pracodawców Motoryzacyjnych MOVEO kontynuuje współpracę ze szkołami zawodowymi.

W drugiej połowie ubiegłego roku MOVEO rozpoczęło współpracę z placówkami edukacyjnymi, oferując m.in. szkolenia dla uczniów. W tym roku cykl szkoleniowy jest kontynuowany. Pod koniec kwietnia w Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie odbyło się szkolenie dla uczniów klas trzecich. Tematem szkolenia był „Marketing usług serwisowych.

– Temat szkolenia doskonale wpisał się w podstawę programową uzupełniając materiał związany z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Na naszym szkoleniu dość szeroko wyszliśmy poza samą obsługę klienta w serwisie samochodowym. Sporo czasu poświęciliśmy na kierunek rozwoju warsztatów samochodowych, motoryzacji ora na zmianę zachowań kierowców-klientów. Oddzielny blok poświęcony był sposobom reklamy warsztatów oraz obsłudze reklamacji – mówi Witold Rogowski, Dyrektor ds. Operacyjnych MOVEO.

Współpraca Organizacji Pracodawców Motoryzacyjnych MOVEO ze szkołami zawodowymi będzie kontynuowana.

MOVEO i VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników

VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników - relacja Motofaktor.pl Uczniowie z Krakowa pokonali 29 konkurujących z nimi zespołów w tegorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników. Na podium nie zabrakło miejsca dla uczniów z Radzynia Podlaskiego.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników organizowane przez Fundację Cooperatio tradycyjnie już towarzyszyły poznańskim targom Motor Show. Wzięło w nich udział 30 dwuosobowych zespołów wyłonionych po teście, który uczestnicy rozwiązywali na stronie internetowej głównego partnera i pomysłodawcy tej kategorii konkursu – firmy ExonnMobile.

W tym roku uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników po raz pierwszy mieli do czynienia z praktyczną konkurencją dotyczącą alternatywnych układów napędowych. Obsługa samochodu z napędem hybrydowym wymaga od mechanika nie tylko większego zakresu wiedzy, ale także uprawnień. Konieczne jest uprawnienie do obsługi układów wysokonapięciowych do 1kV. Oprócz tego, mechanik musi zdawać sobie sprawę z istotnych różnic w budowie między pojazdem hybrydowym a klasycznym, które nie ograniczają się jedynie do układu napędowego. Zadaniem młodych mechaników było wskazanie i nazwanie elementów składowych układu hybrydowego samochodu Hyundai Ioniq znajdujących się w komorze silnika zasilanych prądem stałym o napięciu powyżej 60 V.

„Wiedza tych młodych ludzi jest na bardzo wysokim poziomie. Dla wielu doświadczonych mechaników hybryda nadal jest czarną magią, nie wiedzą jak się za nią zabrać, na jakich zasadach działa, nie wiedzą co można, a czego nie można robić. Natomiast ci młodzi chłopcy wchodzili bardzo odważnie w komorę silnika, bez problemu potrafili nie tylko wskazać i nazwać części składowe układu hybrydowego, ale bardzo ciekawie o każdym z tych elementów opowiadali. Widać, że temat pojazdów hybrydowych, czy elektrycznych nie jest im obcy. Ich poziom wiedzy oceniam bardzo wysoko, jako znacznie wybiegający poza programowy schemat nauczania. To dobrze wróży na przyszłość” – mówił Witold Rogowski, dyrektor ds. operacyjnych Organizacji Pracodawców Motoryzacji Moveo.

Moveo po raz pierwszy zaangażowało się w organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników. Organizacja współpracuje z kilkoma palcówkami edukacyjnymi w Polsce. „Moveo stało się dla szkół platformą porozumienia – z jednej strony pomiędzy uczniami a lokalnymi warsztatami, w których mogą oni odbywać praktyki, a później znaleźć pracę. Z drugiej strony to współpraca pomiędzy szkołą a producentami części czy też działami szkoleniowymi producentów części, którzy bezpłatnie organizują szkolenia dla uczniów. Moveo jest katalizatorem pomiędzy tymi grupami i jak do tej pory bardzo dobrze nam to wychodzi”” – dodał Witold Rogowski.

MOVEO rozpoczyna wdrażanie programu szkoleniowego dla współpracujących placówek edukacyjnych.

W październiku 2016 roku Organizacja Pracodawców Motoryzacji MOVEO rozpoczęła współpracę z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach ustalając zakres i charakter współpracy. W grudniu odbył się cykl pierwszych szkoleń dla uczniów klas II, III i IV z Mysłowic i Katowic. Tematem zajęć był „Marketing usług serwisowych” – szkolenie wskazywane bardzo często przez warsztaty jako doskonały wstęp do rozwoju kadry pracowniczej.

– Podobnie jak w przypadku szkoleń prowadzonych dla mechaników, tak i tutaj nie zmieściłem się w zaplanowanym czasie. Temat jest bardzo rozległy, poruszaliśmy wiele kwestii związanych z prowadzeniem warsztatu i obsługą klienta. Uczniowie mieli wiele pytań, które często wychodziły poza zakres szkolenia, ale wiązały się np.: z obsługą najnowszych samochodów – większość z nich ma lub zdobywa doświadczenie warsztatowe i widzą jakie wyzwania stoją dziś przed warsztatami niezależnymi – mówi Witold Rogowski, Dyrektor ds. Operacyjnych MOVEO.

– Takie zajęcia to dla naszych uczniów doskonałe uzupełnienie programu nauczania. Dzięki tym szkoleniom mają szansę przeanalizować problemy z jakimi mierzy się większość serwisów samochodowych. Dodatkową korzyścią było to, że uczniowie dowiedzieli się o wielu ciekawych rozwiązaniach stosowanych w obecnych samochodach, otrzymując równocześnie niezbędne informacje jak należy w takich przypadkach postępować. Jestem przekonany, że po przeprowadzonych oraz planowanych szkoleniach będą mogli innymi oczami spojrzeć zarówno na funkcjonowanie serwisu, jak również na klientów i ich samochody – dodaje Tomasz Jeziorowski, wicedyrektor ds. szkolnictwa zawodowego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

Współpraca pomiędzy Organizacją Pracodawców Motoryzacji MOVEO a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach oraz innymi placówkami edukacyjnymi będzie kontynuowana w 2017 roku.

– To dobry kierunek rozwoju; wiem, że serwisy samochodowe poszukują przyszłych pracowników i oczekują od nich jak najlepszego przygotowania do pracy w zawodzie mechanika. Coraz częściej szkoły zawodowe nawiązują ścisłe kontakty z warsztatami i uważam, że MOVEO może stać się doskonałą platformą dla takich kontaktów – dodaje Witold Rogowski.

– Sygnały, jakie otrzymujemy od współpracujących mechaników są jasne: potrzebujemy uczniów, potrzebujemy przyszłych pracowników – chcemy się rozwijać. Jestem przekonany, że uczniowie kończący naszą szkołę będą dobrze przygotowani do przyszłej pracy – uzupełnia Tomasz Jeziorowski.

Wspieramy kampanię Bezpieczny warsztat.

W pierwszej połowie tego roku ruszyła kampania społeczna adresowana do kierowców – Bezpieczny Warsztat (bezpiecznywarsztat.pl). Organizatorem kampanii jest SDCM – organizacja skupiająca największych niezależnych producentów i dystrybutorów części zamiennych, działających w Polsce, a ambasadorem akcji jest Adam Klimek – mechanik znany z programu „Samochód marzeń – kup i zrób”. Kampania ma za zadanie  pokazać siłę polskiego rynku części zamiennych, zarówno dystrybutorów jak i warsztatów niezależnych. Ma wskazać kierowcy gdzie może bezpiecznie pozostawić swój samochód i spodziewać się fachowej obsługi. Lista warsztatów, które zgłaszają swój udział w kampanii stale się powiększa.

Organizacja Pracodawców Motoryzacji MOVEO wspiera akcję Bezpieczny Warsztat – tego typu inicjatywy skutecznie zmieniają wizerunek polskich warsztatów niezależnych. Pokazują kierowcy korzyści wynikające z obsługi samochodu w warsztatach niezależnych oraz oszczędności jakie zyskuje dzięki montowaniu części pochodzących od dystrybutorów niezależnych. Zachęcamy wszystkie warsztaty zrzeszone w MOVEO do udziału w tej kampanii.